Zašto odabrati njegu kose bez parabena i sulfata?

Dok svijet sve više teži očuvanju okoliša i prirode, ekološka svijest pronalazi svoje mjesto i u svakodnevnim aspektima našeg života. Nisu iznimke ni naše navike njege kose koje su, gotovo neprimjetno, postale dijelom globalnog ekološkog pokreta.

Pažljivo čitanje deklaracija i potražnja kozmetičkih proizvoda bez štetnih kemikalija trend je koji je postao izuzetno značajan tijekom posljednjeg desetljeća. Pri tom se fokus uglavnom stavlja na proizvode koji sadrže sulfate i parabene i istraživanju o njihovom potencijalnom štetnom utjecaju na zdravlje i okoliš.

Što su sulfati?

Sulfati ili soli sumporne kiseline skupina su kemikalija, deterdženata ili površinski aktivnih tvari koje se dodaju proizvodima jer pomažu povezati masnoću s vodom i lakše je ispirati s određene površine.  Funkcija sulfata u šamponu je da djeluju kao sredstvo za čišćenje i iz kose uklanjaju prljavštinu, masnoću i naslage. Sulfati su ujedno zaslužni za stvaranje pjene, a osim u šamponima nalaze se i u proizvodima za čišćenje.

U čemu je problem?

Sulfati koji se koriste u kozmetičkim proizvodima, poput natrijevog lauril sulfata (SLS) i natrijevog lauret sulfata (SLES) smatraju se agresivnim kemikalijama i imaju negativne učinke na okoliš, ali i zdravlje našeg vlasišta. Proizvodi za njegu koji sadrže sulfate mogu završiti u vodnim sustavima i ozbiljno naštetiti ekosustavu.

Sulfati su snažni deterdženti zaista odlično uklanjaju prljavštinu, ali pri tom uklanjaju i prirodna ulja s našeg vlasišta što često uzrokuje iritacije, pojavu peruti i svrbež osobito kod osoba s osjetljivom kožom. Također mogu oštetiti strukturu kose, čineći je suhom, krhkom, sklonom lomljenju i prekomjernom opadanju. Ako koristite boje za kosu sulfati će doprinijeti njezinom bržem ispiranju i gubitku sjaja.

maska za obojenu kosu
Maska za obojenu kosu bez sulfata i parabena čuva boju od izbljeđivanja

Iako današnji sulfati nisu tako agresivni kao prije još uvijek mogu ukloniti prirodna ulja s kose i uzrokovati blijeđenje boje, ostavljajući kosu suhom, krhkom, sklonom lomljenju, bez sjaja i teškom za oblikovanje.

Ako želite raskošnu dugu kosu razmotrite prelazak na šampone bez sulfata jer mogu usporiti rast kose, izazvati iritaciju i upalu vlasišta.

nook magic arganoil
Nook Magic Arganoil za volumen rijetke, naelektrizirane i stresirane kose. Bez SLES, SLS i fosfata

Što su parabeni?

Parabeni su vrsta sintetičkog konzervansa koji se koristi kako bi se produžio rok trajanja određenih proizvoda. Oni sprečavaju rast bakterija i plijesni, omogućavajući proizvodima da stoje mjesecima, pa čak i godinama, u našim kupaonicama. Mikroorganizmi vole vlagu, pa bi šampon koji stoji tjednima u vlažnoj kupaonici brzo promijenio svoj izgled i miris bez odgovarajućeg konzervansa.

Nova profesionalna Nook linija proizvoda za svakodnevnu njegu svih tipova kose 100% je veganska, s 98% sastojaka prirodnog podrijetla i biorazgradivom ambalažom.

U čemu je problem?

Još uvijek postoji mnogo nepoznatih činjenica o dugoročnim učincima parabena na ljudsko zdravlje, ali povezani su s ozbiljnim potencijalnim zdravstvenim rizicima poput tumora dojke i poremećaja hormona. Iako nije dokazano da uzrokuju rak, postoje istraživanja koja ih povezuju s njegovim mogućim povećanim rizikom. U raznim neovisnim istraživanjima parabeni su pronađeni u tumorima dojke, a istraživanje iz 2016. godine otkrilo je da niske doze butilparabena povećavaju rast stanica raka dojke. Parabeni također imitiraju hormone te su povezani s problemima plodnosti, i prijevremenim porođajima. Iako se teže apsorbiraju kroz kožu u organizam i izlučuju se putem mokraće, problem je u njihovom nakupljanju tijekom godina.  Kada razmislite o svim proizvodima za osobnu njegu koje svakodnevno koristite kroz godine, lako je doći do zaključka o njegovoj količini u vašem organizmu.

Osim toga, kao i sulfati, visoke koncentracije parabena također odlaze u otpadne vode i završavaju u vodenim ekosustavima te štete prirodi i životinjama.

Još uvijek postoji mnogo nepoznatih činjenica o dugoročnim učincima parabena na ljudsko zdravlje, ali povezani su s ozbiljnim potencijalnim zdravstvenim rizicima poput poremećaja hormona.

Iako se sporije upijaju kroz kožu i izlučuju putem mokraće, problem leži u njihovom postupnom nakupljanju tijekom vremena. Prosječna žena koristi od 9 do 15 proizvoda za njegu na dan, što znači da kroz kožu unosi oko 500 kemikalija dnevno.

Prirodna rješenja protiv gljivica i bakterija

Naravno da želimo sigurne proizvode bez gljivica i bakterija, pa iako su parabeni još uvijek najčešći konzervansi u kozmetičkim proizvodima postoji sve veća potražnja za alternativnim rješenjima koja se mogu naći u prirodi.

Konzervansi na bazi eteričnih ulja: Neka eterična ulja poput  ružmarina, lavande, čajevca i grejpa, posjeduju prirodna antibakterijska svojstva i koriste se kao prirodni konzervansi u proizvodima za kosu.

Ekstrakti biljaka: Biljni ekstrakti iz crnog čaja, kamilice I neem ulja  također imaju antibakterijska i antifungalna svojstva te se često koriste kao zamjena za sintetske konzervanse.

Konzervansi na bazi fermentacije: Fermentirani sastojci, poput fermentiranog rižinog mlijeka sadrže organske kiseline i prebiotičke bakterije koje se uspješno bore protiv bakterija i gljivica.

 

šampon za osjetljivo vlasište
Leniderm umirujući šampon za osjetljivo vlasište bez parabena, alergenih mirisa SLES i SLS-a.

Kako čitati deklaracije?

Proizvodi koji ne sadrže sulfate i parabene obično ističu te informacije na pakiranju kako bi privukli pažnju potrošača koji traže prirodne ili blage alternative za njegu kose. Ovo je važno za one koji imaju osjetljivo vlasište ili žele izbjegavati potencijalno štetne kemikalije u svojoj rutini njege kose.

Parabeni se obično se označavaju riječima poput “methylparaben”, “ethylparaben”, “propylparaben” ili “butylparaben”. Ako želite izbjegavati parabene, tražite proizvode koji jasno ističu “bez parabena” na ambalaži.

Većina sulfata na proizvodima za njegu kose dolazi iz kemijskih izvora. Na proizvodima za njegu kose, sulfate se obično označavaju različitim nazivima, a nekima od najčešćih oznaka za sulfate su “sodium lauryl sulfate” ili “sodium laureth sulfate”. Međutim, postoje i prirodni sulfati koji se mogu ekstrahirati iz bioloških izvora. Primjer toga je natrijev lauril sulfat (Sodium Lauryl Sulfate) koji se može dobiti iz kokosovog ulja,

Ako želite izbjegavati sulfate u svojoj rutini njege kose, odaberite proizvode koji ih ne sadrže, a koji obično jasno ističu “No SLS” i “No SLES” na ambalaži.

nook maska za kosu
Maska bez parabena i sulfata za rijetku i tanku kosu

Mislite "zeleno"!

Tvrtke koje su se okrenule „zelenom“ promišljanju razvoja proizvoda za njegu kose, osim odbacivanja štetnih kemikalija, obično pakiraju svoje proizvode u biorazgradivu ambalažu čime dodatno pridonose očuvanju okoliša.

Za kraj, važno je znati da proizvođači kozmetike pomno prate potrebe potrošača i tržišne zahtjeve. Kupujući proizvode bez štetnih kemikalija pakirane u ekološkoj ambalaži, osim čuvanja okoliša i zdravlja, neposredno sudjelujete u tranziciji kozmetičke industrije u „zelenu“ budućnost u kojoj će takvi proizvodi postati standard.

Svakako pogledajte našu kolekciju proizvoda bez sulfata i parabena i mislite “zeleno”!

nook bez sulfata i parabena
Nook proizvodi bez sulfata i parabena – zeleno orijentirana znanost o kosi